Policjanci przypominają, ze kierując samochodem lub rowerem korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione
Policjanci corocznie ujawniają na terenie całego kraju kilka tysięcy wykroczeń drogowych dotyczących korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. W tej liczbie są wykroczenia popełnione przez kierujących wszystkimi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze, niezachowania bezpieczeństwa, co stwarza i powoduje często zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.
Przypomnijmy, że w myśl artykułu 45 ustęp 2 punkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Wbrew często błędnym opiniom, przepis ten nie dotyczy jedynie kierujących samochodami. Dotyczy on również kierujących innymi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów, motorowerzystów czy motocyklistów. Za popełnienie wymienionego wyżej wykroczenia przepisy przewidują mandat karny w wysokości 200 złotych i 5 punktów.
Rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem jest równie niebezpieczna, co podczas jazdy samochodem. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy roweru, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze.
Zajęci rozmową nie zwracamy uwagi na obowiązuje znaki drogowe, na innych uczestników ruchu, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych dla nas sytuacji np. do tego, że będziemy uczestniczyć w zdarzeniu drogowym.
Tylko wczoraj policjanci ruchu drogowego patrolowali teren Czerska, gdzie na ul. Tucholskiej zauważyli kierującego BMW, który nie obserwował drogi tylko wzrok miał skierowany na wyświetlacz telefonu. Policjanci zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. W związku z popełnionym wykroczeniem mundurowi skierują w tej sprawie wniosek o ukaranie do sądu, który podejmie decyzję co do kary wobec 21-letniego mieszkańca powiatu tucholskiego.
Mając na względzie własne i innych bezpieczeństwo, kierownicę powinniśmy trzymać obiema rękami. Chcąc porozmawiać przez telefon, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu lub zejdźmy z roweru, a jeżeli jest to możliwe, to po prostu rozmowę kontynuujmy dopiero po dotarciu do celu.
Chojniccy policjanci ostrzegają, że wobec kierujących samochodami oraz rowerzystów, którzy nie będą stosować się do wskazanych przepisów ruchu drogowego będą wyciągane konsekwencje prawne w postaci mandatów karnych lub kierowanych do sądu wniosków o ukaranie za popełnione wykroczenia drogowe.