Wiadomości

Policjanci apelują -zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i potrzebujące pomocy, niejednokrotnie jeden telefon na 112 może uratować komuś życie

Data publikacji 24.01.2022

Policjanci z powiatu chojnickiego przypominają, że okres zimowy niesie dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy zagrożenia utraty zdrowia, a nawet życia. Powodem jest wychłodzenie. Niskie temperatury, szczególnie w nocy, doprowadzają do wychłodzenia organizmu. Codziennie od początku października policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Funkcjonariusze apelują, aby widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu, nie przechodzić obojętnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Policjanci sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni jeden telefon może uratować komuś życie.

Obecnie okres zimowy nas nie rozpieszcza, a prawie każdej nocy temperatura w nocy spada poniżej zera i może wpłynąć na wyziębienie organizmu. Te trudne warunki są szczególnie uciążliwe, a mogą być także niebezpieczne dla osób bezdomnych, dlatego policjanci z Chojnic, Czerska i Brus od początku października odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Osoby takie informowane są przez funkcjonariuszy, gdzie mogą znaleźć schronienie oraz zjeść ciepły posiłek. 

Głównym celem takich działań jest troska o los osób bezdomnych, a także namawianie ich do skorzystania z pomocy oferowanej przez różne ośrodki i instytucje znajdujące się na terenie powiatu. Mundurowi sprawdzają miejsca, gdzie z ich wiedzy wynika, że przebywają w nich osoby bezdomne.

Zwłaszcza w okresie zimy osoby bezdomne często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach jest niebezpieczne.

Funkcjonariusze sprawdzali różne miejsca przebywania osób, które straciły dach nad głową. Zastanym tam bezdomnym oferowali pomoc w postaci tymczasowych miejsc noclegowych, pomocy medycznej, ciepłych posiłków, odzieży oraz zabiegów higienicznych. Niestety, coroczne doświadczenie i analizy wskazują, że większość napotkanych stanowczo odmawiają przyjęcia pomocy. Dla niektórych nie bez znaczenia jest fakt, że w schroniskach wymagana jest trzeźwość.

Skuteczność tych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden nasz telefon na numer 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa może komuś uratować życie.

 

  • Policjanci wchodzą do pustostanu
Powrót na górę strony