Uwaga na oszustów podających się za pracowników banku
Chojniccy policjanci przypominają, że oszustwo metodą „ spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Wczoraj 51-letni mieszkaniec powiatu chojnickiego zgłosił, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za przedstawiciela banku. Mężczyzna usłyszał historię, że próbowano włamać się na jego konto bankowe po czym został zmanipulowany w wyniku czego, zainstalował aplikację do zdalnej kontroli nad telefonem. W wyniku oszustwa mężczyzna stracił prawie 12 tysięcy złotych.
Wczoraj do chojnickich policjantów zgłosił się mieszkaniec powiatu chojnickiego, do którego około południa dzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela banku. Mężczyzna usłyszał historię, że może paść ofiarą oszustów i przekierowano go następnie do mężczyzny, który podał się za pracownika obsługi technicznej. Rzekomy pracownik banku polecił pokrzywdzonemu po przeprowadzonej rozmowie, aby zainstalował aplikację „Any Desk”. Oprogramowanie umożliwiło, przejęcie zdalnej kontroli nad telefonem 51-latka. Mężczyzna wykonując polecenia i potwierdzając na swoim telefonie różnego rodzaje weryfikacje w wyniku oszustwa stracił ze swojego konta prawie 12 000 złotych.
Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.
Policjanci przypominają, że ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwoli nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta!