Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu- kilka wskazówek dla rowerzystów

Data publikacji 11.05.2022

W ostatnich kilku dniach, kiedy pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym, na terenie województwa pomorskiego doszło do kilku poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów. W celu unikniecia tego typu wypadków na drodze, policjanci przedstawiają kilka wskazówek, które przy zastosowaniu się do nich, w dużej mierze mogą uchronić użytkowników jednośladów przed  potrąceniem. Niejednokrotnie pytania o przepisy dotyczące  niechronionych uczestników ruchu drogowego trafiają do policjantów podczas różnego rodzaju festynów nt. bezpieczeństwa,ale również w trakcie kontroli drogowych, spotkań profilktycznych oraz prowadzonych działań. Odpowiadamy na nie tu, ponieważ dzięki temu informacja ta ma szansę dotrzeć do większej rzeszy zainteresowanych.

 

Rowerzysta ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem?

Kierowca, który skręca w drogę poprzeczną musi pamiętać o obowiązku przepuszczenia rowerzysty, który przecina mu drogę (porusza się na wprost). W tym przypadku nie ma znaczenia, czy rowerzysta jedzie po ścieżce czy po chodniku. W przypadku zderzenia z rowerzystą winnym zdarzenia będzie kierowca, ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa.

Jazda rowerem w korku, omijanie i wyprzedzanie pojazdu w ramach jednego pasa ruchu - jest dozwolone.

Jazda rowerem po chodniku, zamiast po ulicy. Czy jest to dozwolone?

Jeżeli brak jest drogi dla rowerów, to rowerzyści są zobowiązani poruszać się po jezdni. Jazda chodnikiem przez kierującego rowerem jest dozwolona tylko w sytuacjach kiedy:

- opiekuje się dzieckiem na rowerze do lat 10,

- dozwolona prędkość dla samochodów jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości,

- gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Oświetlenie roweru. Jakie powinno być i czy jest obowiązkowe?

Rowery poruszające się w nocy oraz w tunelu muszą być oświetlone. Przepisy wymagają, aby rower był wyposażony w światła z przodu (światło białe lub żółte) i z tyłu (światło czerwone) oraz czerwony odblask z tyłu. Oświetlenie rowerowe nie jest wymagane w dzień.

Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony?

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić.

Rowerzysta na przejściu. Zsiadać czy przejeżdżać?

- Rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych – tłumaczy podkom. Wojciech Skrobotun zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Ma on obowiązek zsiąść z roweru i go przeprowadzić. Jeśli chce jechać musi poszukać przejazdu dla rowerów.

Droga szybkiego ruchu – nie dla rowerów?

Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrady oraz drogi ekspresowej. Dotyczy to również przypadku poruszania się przez cyklistę jedynie pasem awaryjnym lub poboczem.

Jazda obok siebie. Możliwe czy nie?

Przepisy dopuszczają jazdę rowerów obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Kierowca, który chce wyprzedzić cyklistów musi zachować od nich bezpieczny odstęp i pamiętać o zakazie najeżdżania na linię ciągłą.

Zaufanie tak, ale ograniczone

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo ufać, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Muszą jednak liczyć się z tym, że tak, niestety, nie będzie. Może się zdarzyć, że inni użytkownicy drogi nie będą się stosować do przepisów w sposób rozmyślny lub przez przypadek. Zaufanie do innych musi więc być ograniczone i dlatego tak ważne jest zachowywanie szczególnej ostrożności. Rowerzysta jadący jezdnią zawsze powinien bacznie obserwować, co dzieje się na trasie.

  • policjant rozmawia z rowerzystą
Powrót na górę strony