Działania prędkość na terenie powiatu chojnickiego.
Wczoraj 18.07 policjanci chojnickiej drogówki na terenie powiatu przeprowadzili działania prędkość. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących dozwolonej prędkości oraz uświadamianie kierującym, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zbyt szybka jazda.
Głównymi założeniami działań było:
- zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości,
- uświadomienie kierującym, jakie zagrożenia niesie za sobą jazda z nadmierną prędkością,
- egzekwowanie od kierujących stosowania się do ograniczeń prędkości,
- ograniczenie zjawiska niekorzystania, wbrew obowiązkowi, z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz urządzeń do przewozu dzieci.
W ramach prowadzonych działań policjanci przeprowadzali kontrole prędkości przy wykorzystaniu videorejestratora oraz ręcznych mierników prędkości. Łącznie skontrolowali blisko 60 pojazdów, ujawnili 29 przekroczeń prędkości, w tym 26 przekroczeń w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto policjanci zatrzymali 5 dowodów rejestracyjnych. W trakcie prowadzenia działań policjanci nałożyli 38 mandatów karnych.
Przyczyną wypadków i kolizji najczęściej jest nadmierna prędkość, czy też niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Lekceważenie przepisów drogowych może być jednak bardzo kosztowne – przekonali się o tym dwaj kierowcy. Pierwszy z nich przekroczył prędkość o 43 km/h za co został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych, a na jego konto trafiło 8 punktów. Drugi z kierujących przekroczył dozwoloną prędkość o 34 km/h za co został ukarany mandat w kwocie 800 złotych, a na jego konto trafiło 6 punktów. Obydwaj kierowcy przyjęli grzywnę i skorzystali z możliwości zapłacenia mandatu na miejscu – kartą płatniczą.
Obecnie kwoty grzywien za przekroczenie dopuszczalnej prędkości przedstawiają się następująco:
- do 10 km/h 50 zł
- o 11-15 km/h 100 zł
- o 16-20 km/h 200 zł
- o 21-25 km/h 300 zł
- o 26-30 km/h 400 zł
- o 31-40 km/h 800 zł
- o 41-50 km/h 1000 zł
- o 51-60 km/h 1500 zł
- o 61-70 km/h 2000 zł
- o 71 km/h i więcej 2500 zł
Przypominamy, że przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h wiąże się również z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące.
Policjanci przypominają, że jazda z nadmierną prędkością jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków, dlatego trzeba bezwzględnie stosować się do obowiązujących ograniczeń.