POLICJANCI PODSUMOWALI SYGNAŁY NA KRAJOWEJ MAPIE ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA W 2023 ROKU
Policjanci przypominają, że nie trzeba osobiście zgłaszać się do jednostki Policji, by zgłosić zagrożenie występujące w swojej okolicy. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdego dnia mundurowi weryfikują zgłoszenia naniesione na mapę i zachęcają do korzystania z KMZB. W 2023 roku policjanci otrzymali ponad 1028 zgłoszeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem a Policją. Korzystając z niej, mieszkańcy nanoszą na mapę zagrożenia, które później są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenia są między innymi sprawdzane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Zgłaszane zagrożenia na drogach są natomiast sprawdzane przez mundurowych z ruchu drogowego.
W 2023 roku policjanci odnotowali na mapie 1028 zgłoszeń napływających od osób, które chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy miejsca zamieszkania, za co bardzo dziękujemy. Zdecydowana większość naniesionych sygnałów dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
441 zgłoszeń dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości
167 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania
77 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowej infrastruktury drogowej
Przypominamy po raz kolejny, że korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.
Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.