DZIELNICOWY – POLICJANT PIERWSZEGO KONTAKTU ZE SPOŁECZEŃSTWEM-TO WŁAŚNIE DO NIEGO MOŻNA SIĘ ZWRÓCIĆ PO POMOC…
Dzielnicowy, w ramach swoich kompetencji, pomaga w rozwiązywaniu problemów mieszkańców swojego rejonu służbowego. Wyjaśnia obowiązujące procedury bądź kieruje do właściwych instytucji zajmujących się szeroko rozumianą pomocą. Każdy mieszkaniec powiatu chojnickiego może skontaktować się ze swoim dzielnicowym i zgłosić mu swój problem.
Dzielnicowy jest policjantem pierwszego kontaktu ze społeczeństwem. Dzielnicowi w ramach swoich kompetencji pomagają w rozwiązywaniu problemów mieszkańcom swojego rejonu służbowego. Wyjaśniają obowiązujące procedury, kierują do właściwych instytucji zajmujących się szeroko rozumianą pomocą. Dzielnicowi pełnią służbę obchodową w terenie, zazwyczaj pieszo. Aby być skuteczni w rozwiązywaniu uciążliwych społecznie problemów, muszą przede wszystkim rozmawiać z ludźmi. Każdy mieszkaniec powiatu chojnickiego może skontaktować się ze swoim dzielnicowym i zgłosić mu swój problem lub poinformować o swoich spostrzeżeniach. Informacje przekazywane dzielnicowym, często pomagają w rozwiązaniu konfliktów sąsiedzkich, zatrzymaniu osób naruszających porządek publiczny czy też sprawców przestępstw.
Dzielnicowi z powiatu chojnickiego niejednokrotnie odwiedzają rodziny w swoich rejonach służbowych. Dzielnicowi to ludzie otwarci, kompetentni, dostępni, wzbudzający zaufanie, znający swoje kompetencje jako policjanci, ale umiejący również wskazać podmioty odpowiedzialne za poszczególne obszary życia społecznego, do których należy również szeroko pojmowane bezpieczeństwo. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” dzielnicowi organizują także spotkania i debaty społeczne z mieszkańcami. Tematem tego typu spotkań jest oczywiście bezpieczeństwo. Policjanci chętnie wysłuchują opinii mieszkańców na temat bezpieczeństwa, a w myśl zasady, że „bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” – zachęcają wszystkich do aktywności w dbaniu o bezpieczeństwo w swoim otoczeniu.
Dzielnicowi pomagają przetrwać zimę osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu. Sprawdzają opuszczone, zaniedbane posesje oraz docierają do właścicieli pustostanów, doprowadzając niejednokrotnie do ich uprzątnięcia i właściwego zabezpieczenia. Jednak spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie, dla przykładu można wymienić:
· prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
· realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
· realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
· rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
· dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
· realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
· kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.
Zachęcamy do zapoznania się z zakładką DZIELNICOWI- LINK: https://chojnice.policja.gov.pl/pm3/dzielnicowi/48090,dzielnicowi.html, gdzie dowiecie się Państwo, kto jest dzielnicowym w danym rejonie powiatu. To właśnie dzielnicowy niejednokrotnie jest pierwszym ogniwem, u którego można znaleźć pomoc, w sprawach uciążliwych dla mieszkańców. Kontakt z dzielnicowym można nawiązać telefonicznie poprzez pocztę elektroniczną, a także osobiście. Funkcjonariusz ten odbiera pocztę w godzinach swojej służby. Pamiętajmy, że podany adres e-mail nie służy do zgłaszania sytuacji wymagających pilnej interwencji, ani do składania zawiadomienia o przestępstwie czy wykroczeniu. W przypadku potrzeby szybkiej pomocy ze strony funkcjonariuszy Policji prosimy o skorzystanie z numeru telefonu 112!.
Przypominamy, że dostępna jest także aplikacja mobilna „Moja Komenda”, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji na terenie całego kraju. Aplikacja pozwala na szybkie sprawdzenie najbliższej jednostki Policji oraz zawiera aktualną bazę wszystkich dzielnicowych w Polsce i umożliwia ich odszukanie. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.