ZWIERZĘTA TEŻ CZUJĄ ZIMNO
Zimą nie możemy zapominać o zwierzętach, dla których czas ujemnych temperatur i częstych opadów atmosferycznych bywa bardzo trudny. W tym okresie zwróćmy szczególną uwagę na czworonogi trzymane na zewnątrz. Policjanci apelują, by właściciele zadbali o ich komfort i przypominają, że osoby, które w sposób rażący zaniedbują ten obowiązek, mogą odpowiadać za przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem, za które grozi surowa kara.
W czasie zimy policjanci często przypominają, jak trudny jest to okres, zwłaszcza dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Wychłodzenie organizmu nie dotyczy jednak tylko ludzi.
Zwierzęta podobnie jak my odczuwają ból, zimno i głód. Zima bywa dla nich wyjątkowo niebezpiecznym czasem, szczególnie jeśli przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach lub na zewnątrz.
Posiadanie zwierząt przynosi wiele radości, jednak jest to także ogromna odpowiedzialność, której musimy być świadomi.
Właścicielom psów przypominamy, że czworonogi trzymane na zewnątrz powinny mieć odpowiednio przygotowane schronienie przed opadami i mrozem. Buda powinna być odpowiednich rozmiarów. W zbyt dużej zwierzę zmarznie, za ciasna ograniczy jego ruchy. Wejście musi być osłonięte od wiatru i opadów, a wnętrze ocieplone za pomocą dobrze izolującego materiału. Najbardziej popularny jest styropian i słoma, złym pomysłem jest wykładanie budy kołdrą lub kocem, te szybko nasiąkną wilgocią i efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Trzeba pamiętać, by izolację cieplną zastosować także od podłoża.
Należy zadbać o ciepłe posiłki i napoje dla czworonogów. Pamiętajmy o tym, że w ujemnych temperaturach miskę należy często napełniać ciepłym płynem, ponieważ prędko zamieni się on w lodową bryłę.
Jeśli pies trzymany jest na łańcuchu, ten nie może być krótszy, niż 3 metry, a zwierzę musi mieć odpowiednią obrożę. Nie wolno trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę.
Właścicielom zwierząt gospodarskich przypominamy, że i na nich ciąży odpowiedzialność za stworzenie odpowiednich warunków swoim podopiecznym.
Jednocześnie przypominamy, że sprawowanie właściwej opieki nad pupilem to obowiązek właściciela wynikający z ustawy o ochronie zwierząt. Niewłaściwe sprawowanie takiej opieki, trzymanie zwierząt na mrozie i opadach bez możliwości schronienia i ogrzania się, bez dostępu do posiłków i wody wypełnia znamiona znęcania się, za co grozi kara nawet trzech lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują także do osób, które zauważą krzywdę czworonogów, by nie pozostawały obojętne. Przypadki łamania praw zwierząt należy zgłaszać tak, jak każde inne przestępstwo, na numer alarmowy 112 lub w najbliższej jednostce policji.