Wiadomości

DZIEŃ OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Data publikacji 12.04.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach wraz z uczniami Technikum Mundurowego BZDZ w Chojnicach oraz przedstawicielem rodzin pomordowanych funkcjonariuszy upamiętnili Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni zmusza do refleksji i zachowania w pamięci ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci.

Obelisk znajdujący się przed chojnicką komendą Policji, upamiętnia policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Chojnicach. Byli to jeńcy obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, którzy zostali zamordowani wiosną 1940 roku w Twerze i spoczywają na cmentarzu wojskowym w Miednoje. Funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielem rodzin pomordowanych funkcjonariuszy oraz uczniami jednej z klas technikum mundurowego BZDZ w Chojnicach, której opiekunem dydaktycznym jest emerytowany policjant asp.sztab. Dariusz Piekarski złożyli w hołdzie zamordowanym funkcjonariuszom wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamiętając o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku. Ofiary zginęły tylko dlatego, że byli policjantami.
Właśnie najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców, w tym również chojnickich policjantów. Ciała pomordowanych funkcjonariuszy wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje, a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób.

Powrót na górę strony