Wiadomości

Policjanci zabezpieczyli arsenał z II wojny światowej na posesji 50-latka

Data publikacji 05.08.2024

Zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji może usłyszeć 50-letni mieszkaniec powiatu chojnickiego. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach odnaleźli i zabezpieczyli na posesji 50- letniego mężczyzny arsenał z II wojny światowej. Ponad pół tysiąca sztuk amunicji, 16 granatów ręcznych, 2 pociski artyleryjskie, a także 4 lufy i 2 zamki mieszkaniec gminy Czersk przechowywał w swoim mieszkaniu i garażu. Mężczyzna w najbliższym czasie, po wydaniu opinii biegłego z zakresu balistyki, może usłyszeć zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji. Za to przestępstwo grozi od miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dzięki zdobytym informacjom policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zabezpieczyli na jednej z posesji w gminie Czersk, w powiecie chojnickim arsenał z II wojny światowej. 50-latek przechowywał w swoim mieszkaniu oraz garażu 516 sztuk amunicji do pistoletów i karabinów o różnych kalibrach, 16 granatów ręcznych, 2 pociski artyleryjskie, a także 4 lufy i 2 zamki broni palnej długiej.

Mężczyzna tłumaczył posiadanie tak licznego arsenału tym, że znajdował go w ziemi, wykopując podczas prac polowych, a następnie przywoził do swojego domu i garażu.
 
W zabezpieczeniu niebezpiecznych materiałów uczestniczyli policyjni pirotechnicy z Chojnic oraz z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Na wypadek niekontrolowanego wybuchu w odwodzie zadysponowani byli również strażacy oraz służby medyczne. Arsenał został przewieziony przez specjalistyczny pojazd przeznaczony do podejmowania niewybuchów.

Część amunicji, lufy oraz zamki zostały zabezpieczone do badań laboratoryjnych. Pozostałe zabezpieczone materiały zostały zneutralizowane przez policyjnych kontrterrorystów.

Mężczyzna w najbliższym czasie, po wydaniu opinii biegłego z zakresu balistyki, może usłyszeć zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i  amunicji. Za to przestępstwo grozi od  miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!

Mimo że od II wojny światowej upłynęło już kilkadziesiąt lat, niebezpieczne znaleziska nadal zalegają w ziemi i są niebezpieczne.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest niebezpieczny i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego-saperskiego.

Informując o niebezpiecznym znalezisku, należy:

-precyzyjnie określić miejsce odnalezienia

-określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość.

Znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy rowy.

  • łuski i naboje w drewnianej skrzynce
  • policjant schylający się nad znalezioną amunicją
Powrót na górę strony