UCZCZENIE DNIA OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Dziś policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, wspólnie z uczniami Technikum Mundurowego BZDZ w Chojnicach oraz przedstawicielem rodzin pomordowanych funkcjonariuszy, oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wczoraj przypadała rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni, która zmusza do refleksji i zachowania w pamięci tragicznych losów tysięcy Polaków – w tym przedwojennych policjantów.
Obelisk znajdujący się przed budynkiem chojnickiej komendy Policji upamiętnia funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Chojnicach – jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Zostali oni zamordowani wiosną 1940 roku w Twerze i pochowani na cmentarzu wojskowym w Miednoje.
W hołdzie pomordowanym, delegacja złożona z funkcjonariuszy, przedstawiciela rodzin ofiar oraz uczniów klasy mundurowej (pod opieką dydaktyczną emerytowanego policjanta asp. sztab. Dariusza Piekarskiego), złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. Uczestnicy uroczystości oddali cześć pamięci polskich policjantów, jeńców obozów w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku, którzy zginęli tylko dlatego, że nosili policyjny mundur.
Najwięcej funkcjonariuszy Policji Państwowej trafiło do obozu w Ostaszkowie – około 6570 osób, w tym również policjanci z Chojnic. Ich ciała wywożono do lasu nad rzeką Twercą w pobliżu Miednoje, gdzie wrzucano je do zbiorowych dołów i zakopywano. Obóz ten przeżyło jedynie 120 osób.