Wiadomości

MŁODZIEŻY O BEZPIECZEŃSTWIE W SIECI

Data publikacji 07.11.2013

„Bezpieczny Internet” – pod takim hasłem policjanci z chojnickiej komendy zorganizowali w Zespole Szkół w Charzykowach spotkanie  uczniami ostatnich klas podstawowych i gimnazjum. Asp. Magdalena Stolp zajmująca się prewencją kryminalną grupie 120 uczniów przybliżyła pojęcia cyberprzemocy, przestępczości internetowej i  netykiety, czyli internetowego savoir vivre’u. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali policyjnych rad, przestróg i wskazówek jak bezpiecznie korzystać z sieci.

Bezpieczny Internet” – pod takim hasłem policjanci z chojnickiej komendy zorganizowali w Zespole Szkół w Charzykowach spotkanie  uczniami ostatnich klas podstawowych i gimnazjum. Asp. Magdalena Stolp zajmująca się prewencją kryminalną grupie 120 uczniów przybliżyła pojęcia cyberprzemocy, przestępczości internetowej i  netykiety, czyli internetowego savoir vivre’u. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali policyjnych rad, przestróg i wskazówek jak bezpiecznie korzystać z sieci.

Internet potrafi wciągnąć. Oferuje możliwości zdobywania wielu ciekawych i różnorodnych informacji, umożliwia kontakty z innymi ludźmi, oferuje rozrywkę. Niestety, w internecie czai się także wiele zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

 Chojniccy policjanci spotkali się dzisiaj z uczniami Zespołu Szkół w Charzykowach, aby opowiedzieć im, w jaki sposób ustrzec się przed niebezpieczeństwem związanym z korzystaniem z internetu i przekazać wiele cennych rad i wskazówek, których przestrzeganie może zapewnić bezpieczne surfowanie w sieci.

 Mł. asp. Magdalena Stolp zajmująca się prewencją kryminalną omówiła zasady netykiety, czyli internetowego savoir vivre’u i przybliżyła młodzieży pojęcie cyberprzemocy, na którą składają się takie zachowania, jak m. in. wyzywanie czy ośmieszanie innych osób, publikowanie lub rozpowszechnianie zdjęć lub filmów bez czyjejś zgody albo podszywanie się pod inną osobę. Policjantka szczegółowo omówiła także przestępstwa internetowe: oszustwa, kradzieże tożsamości, włamania na konta internetowe. Zwróciła uwagę na ryzyko, jakie wiąże się z zawiązywaniem znajomości w sieci i sięganiem  po treści przeznaczone dla osób dorosłych.

Pamiętaj o najważniejszych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu:

- nie ufaj osobom poznanym w sieci i nigdy nie spotykaj się z nimi w prawdziwym świecie;

- chroń swoją prywatność - nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska,  adresu domowego, numeru telefonu, nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, nie chwal się swoim stanem posiadania;

- jeżeli ktoś cię w internecie przestraszy, prześladuje cię, nęka – podziel się tym problemem z zaufaną osobą dorosłą bądź skorzystaj  pomocy specjalistów z organizacji helpline (helpline@helpline.org.pl)

- nie otwieraj nieznanych plików i  nie korzystaj ze stron przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia, gdyż zawierają one dla ciebie treści szkodliwe.

 

- bądź miły i kulturalny, szanuj innych użytkowników sieci .

Powrót na górę strony