ZMIANA WARUNKÓW DROGOWYCH - APELUJEMY O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI
W ostatnim czasie coraz częściej pogarszają się warunki na drogach Wiatr, opady deszczu ze śniegiem i spadek temperatury poniżej zera sprawiają, że jazda samochodem jest utrudniona. Policjanci przypominają, że prowadzący pojazd powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się zimą i dostosowywać prędkość do panujących na drodze warunków atmosferycznych.
W ostatnim czasie coraz częściej pogarszają się warunki na drogach. Wiatr, opady deszczu ze śniegiem i spadek temperatury poniżej zera sprawiają, że jazda samochodem jest utrudniona. Policjanci przypominają, że prowadzący pojazd powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się zimą i dostosowywać prędkość do panujących na drodze warunków atmosferycznych.
Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.
Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.
Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu z śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać.
Kierowanie pojazdem w okresie jesienno - zimowym wymaga właściwej tym warunkom techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.
Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również „najechanie” na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego – czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia – odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.
Jest to również pora na zmianę opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”, które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się w okresie jesienno – zimowym na oponach „zimowych”, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich podróżnych. Oprócz wyposażenia warto dostosować styl jazdy do warunków zimowych, gwałtowne przyśpieszanie i hamowanie nie sprzyjają zachowania stabilności auta. Ponadto warto pamiętać, że nawet najlepsze systemy wspomagania prowadzenia pojazdu jak ABS, ESP czy ASR nie zastąpią rozwagi i umiejętności. Prowadźmy auto tak aby nie wpadać w poślizg. Im mniejsza prędkość pojazdu tym więcej czasu na reakcję. Kierowcy zmęczeni, niewyspani mają ten czas wydłużony podobnie jak ci którzy kierują pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy o pieszych, którzy nie zawsze mogą być w pełni widoczni na drogach.
(KGP)