AKCJA ZNICZ 2015
30 października br. w powiecie chojnickim rozpocznie się policyjna akcja „Znicz”, która potrwa do 2 listopada. Przewiduje się, że w tych dniach nastąpi wzrost natężenia ruchu drogowego. Więcej samochodów na drogach naszego powiatu może pojawić się już w piątek, w godzinach popołudniowych. Spieszący się kierowcy i piesi mogą przez zwykłą nieuwagę stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci szczególnym nadzorem obejmą rejony cmentarzy, drogi dojazdowe oraz główne ciągi komunikacyjne.
30 października br. w powiecie chojnickim rozpocznie się policyjna akcja „Znicz”, która potrwa do 2 listopada. Przewiduje się, że w tych dniach nastąpi wzrost natężenia ruchu drogowego. Więcej samochodów na drogach naszego powiatu może pojawić się już w piątek, w godzinach popołudniowych. Spieszący się kierowcy i piesi mogą przez zwykłą nieuwagę stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci szczególnym nadzorem obejmą rejony cmentarzy, drogi dojazdowe oraz główne ciągi komunikacyjne.
W powiecie chojnickim w dniach 30.10 – 02.11.br. nie będą wprowadzone żadne zmiany w organizacji ruchu drogowego. Utrudnienia w przemieszczaniu się pojazdów i pieszych dotyczyć będą głównie okolic cmentarzy i dróg dojazdowych. 1 listopada mogą wystąpić w szczególności:
- w Chojnicach (procesja w godz. 11.00-12.00 ulicami Kościuszki, Pl. Św. Jerzego, Gdańska, Kościerska z Bazyliki Mniejszej na cmentarz parafialny)
- w Silnie (procesja około godz. 14.00 z cmentarza do Kościoła; uczestnicy przejdą drogą wojewódzką zajmując jeden pas ruchu)
- w Brusach (procesja między godz. 15.00 a 16.00 ul. Ks. Jankowskiego i ul. Gdańską)
- w Leśnie (procesja w godz. 14.00- 15.00)
- w Czersku (procesja między godz. 15.00 a 16.00)
Zalecamy, aby w rejony cmentarzy docierać w miarę możliwości pieszo.
Parkingi:
Chojnice
- ul. Kościerska ( parking naprzeciw cmentarza parafialnego, przy przychodni, przy Domu Pogrzebowym, przy Kręgielni „Mistral”)
- ul. Obrońców Chojnic (przy targowisku miejskim)
- parking marketu Kaufland
- ul. Ks. Pomorskich – parkingi osiedlowe
Brusy
- ul. Ks. Jankowskiego (przy kościele)
- ul. Ogrodowa (przy szkole)
- ul. Czarnowskiego
- ul. Wojska Polskiego
- ul. Derdowskiego
- Leśno – ul. Klonowa i ul. Wykopaliskowa (przy cmentarzach)
Czersk
- cały teren targowiska miejskiego, szczególnie utwardzona jego część od strony szkoły podstawowej (od ul. Dr. Zielińskiego – lewa strona ul. Hallera).
- Plac Kalinowskich, w sąsiedztwie „Polomarketu” i hotelu „Roal”
- naprzeciw Zespołu Szkół (róg ul. Kościuszki i Batorego)
- parking przy Domu Chleba
Zadaniem policjantów będzie przede wszystkim udzielanie pomocy uczestnikom ruchu drogowego oraz zapewnienie płynności ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W związku z tym apelujemy do kierowców, aby bezwzględnie stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów i zachowali cierpliwość, bo funkcjonariusze pomogą dotrzeć do parkingów, w razie problemów objaśnią drogę. O dyscyplinę w przestrzeganiu ustalonych zasad w ruchu drogowym apelujemy także do pieszych. Częstym występkiem pieszych, który znacznie utrudnia pracę służb porządkowych, jest przechodzenie przez ustawione barierki ochronne i wchodzenie na jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Policjanci, jak zwykle, będą reagować na wykroczenia i przestępstwa drogowe popełniane przez pieszych i kierujących. Zwracamy uwagę, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych na pomorskich drogach są:
- nadmierna prędkość oraz prędkość niedostosowana do istniejących warunków atmosferycznych i warunków ruchu
- nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych
- nieprawidłowe wyprzedzanie
- nieprawidłowe zachowanie się pieszych (wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych i in.).
Praca patroli ruchu drogowego będzie też ukierunkowana na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrolowanie używania świateł zewnętrznych pojazdów i sprawdzanie osób i pojazdów pod kątem prowadzonych poszukiwań.
W okresie Wszystkich Świętych może potencjalnie wystąpić wzrost aktywności środowisk przestępczych, których zainteresowanie ukierunkowane będzie przede wszystkim na mienie. Chodzi tu głównie o zagrożenie kradzieżami (zniczy, wieńców itp.) i kradzieżami z włamaniem (do mieszkań i samochodów). Zadbajmy zatem o właściwe zabezpieczenie swojego mienia ! Policjanci umundurowani i po cywilnemu przez cały czas będą patrolować cmentarze, parkingi i inne zagrożone miejsca, aby nie dopuścić do popełniania przestępstw i wykroczeń.
Wskazówki prewencyjne:
- Stosujmy się do sygnałów dawanych przez policjantów, którzy w tych dniach będą kierować ruchem.
- Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów, czy dokumentów. Na miejsce postoju wybierzmy specjalnie wyznaczone do tego miejsca.
- Podczas pobytu na cmentarzu torebkę, czy saszetkę z dokumentami zawsze miejmy pod ręką. Nie odkładajmy i toreb na płycie nagrobnej lub ławce stojącej przy pomniku. Złodziej tylko czeka na taką okazję.
- Nie kupujmy kwiatów czy zniczy od osób, które nie mają wystawionego stoiska, często sprzedają pojedyncze egzemplarze i oferują je po zaniżonej cenie – może to świadczyć o tym, że towar ten pochodzi z kradzieży. Unikajmy także w miarę możliwości wyciągania portfela w okolicach cmentarzy. Pamiętajmy, że możemy być obserwowani przez złodzieja. Lepiej dokonać zakupów z wyprzedzeniem, a jeżeli musimy nabyć coś w tłoku postarajmy się dobrze schować portfel po zrobionych zakupach.
- Wychodząc z domu zamknijmy dokładnie drzwi i okna. O dłuższej nieobecności uprzedźmy zaufanego sąsiada, który będzie mógł zaopiekować się naszym mieszkaniem.
- Zaplanujmy optymalną trasę oraz odpowiednią ilość czasu na podróż, pozwoli nam to bezpiecznie dotrzeć do celu. Za kierownicą siadajmy trzeźwi, wcześniej sprawdźmy stan techniczny pojazdu i usuńmy usterki.
- Pilnujmy dzieci, nie pozwólmy im się oddalać, bo w tłumie łatwo się zagubić.