Z MŁODZIEŻĄ O UZALEŻNIENIACH I HANDLU LUDŹMI
olicjanci z komendy w Chojnicach spotkali się z najstarszymi licealistami z zespołu szkół w Chojnicach. Podczas zajęć funkcjonariusze wskazywali młodym ludziom, jakie zagrożenia niosą ze sobą substancje niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie zwane dopalaczami, a także rozmawiali o procederze „Handlu ludźmi”. W takcie zajęć dyskutowano na temat sposobów udzielania pomocy ofiarom takich przestępstw oraz zapobiegania takim zjawiskom.
Policjanci z komendy w Chojnicach spotkali się z najstarszymi licealistami z zespołu szkół w Chojnicach. Podczas zajęć funkcjonariusze wskazywali młodym ludziom, jakie zagrożenia niosą ze sobą substancje niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie zwane dopalaczami, a także rozmawiali o procederze „Handlu ludźmi”. W takcie zajęć dyskutowano na temat sposobów udzielania pomocy ofiarom takich przestępstw oraz zapobiegania takim zjawiskom.
Wczoraj policjant z Zespołu Profilaktyki Społecznej chojnickiej komendy uczestniczył w spotkaniu z licealistami, podczas którego poruszał tematy dotyczące uzależnień od narkotyków i innych środków psychoaktywnych oraz przybliżał zagadnienia związane z zagrożeniami wynikającymi z eksperymentowania ze środkami narkotycznymi w wieku szkolnym, skutkami uzależnień oraz konsekwencjami prawnymi.
Podczas prelekcji wykorzystane zostały materiały filmowe otrzymane dzięki fundacji „Dajemy dzieciom siłę”. Zawarte tam zostały wypowiedzi młodych ludzi, którzy w oparciu o własne doświadczenie i posiadaną wiedzę, przestrzegają przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem narkotyków.
Ponadto część spotkania poświęcona była tematyce związanej z szeroko pojętym handlem ludźmi, niesłusznie utożsamianym wyłącznie z prostytucją. Handel ludźmi obejmuje bowiem również wszelkie formy wykorzystywania drugiego człowieka, czy to jako taniej lub niewolniczej siły roboczej, czy też nielegalną adopcję lub handel narządami. Asp.sztab. Dariusz Piekarski szczególnie skupił się na wyjaśnieniu młodym ludziom, w jaki sposób mogą zostać zmanipulowani i wykorzystani w przypadku, gdy podejmą pracę w nieznanym miejscu i środowisku za granicą.
Jeżeli decydujemy się na taki wyjazd trzeba koniecznie zadbać o wszelkie formalności i dokumenty, aby nie postawić się w sytuacji uzależnienia od innych. Dobrze jest mieć przy sobie także adres i numer telefonu polskiego konsulatu oraz telefon komórkowy z aktywnym roamingiem, ubezpieczenie i pieniądze na pobyt za granicą i powrót. Przed wyjazdem warto zostawić zaufanym osobom adres, pod którym zamierzamy przebywać. Dobrze jest także ustalić częstotliwość kontaktów telefonicznych oraz "hasło ratunkowe" - którym będzie można posłużyć się w sytuacji, gdyby nie można było wypowiedzieć wprost o ewentualnych kłopotach.
Policjanci przypominają, że perspektywa nawiązania znajomości przez Internet wydaje się często dla młodych ludzi na tyle kusząca, że zapominają o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zdarza się, że młodzież często ufa osobom, których tak naprawdę w ogóle nie zna, bazując tylko na opisach przesyłanych mailem. Łatwo ulec więc złudzeniu i pochopnie podając obcym osobom dane, korzystając z ich zaproszenia do wyjazdu za granicę, można stać się ofiarą handlu ludźmi.