Wiadomości

BEZPIECZNIEJ RÓWNIEŻ DZIĘKI TOBIE ! - KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ

Data publikacji 14.02.2017

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie województwa pomorskiego cieszy się bardzo dużą popularnością, Od momentu jej uruchomienia, tj, od 1 lipca 2016 roku, mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie województwa pomorskiego cieszy się bardzo dużą popularnością. Od momentu jej uruchomienia, tj. od 1 lipca 2016 roku, mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

1 lipca 2016 roku w województwie pomorskim ruszył program - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego dnia każdy mieszkaniec naszego regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami. Można też sprawdzić czy w okolicy zamieszkania jest bezpiecznie. Na mapie znajdują się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzego mienia, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie mienia, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. 

W 2016 roku łącznie zgłoszono 7966 zagrożeń. Na dzień 13 lutego 2017 roku, w województwie pomorskim, zgłoszono łącznie 9024 zagrożenia, z czego potwierdzono 1683, natomiast niepotwierdzonych zgłoszeń było 7214. W statusie „weryfikacja” pozostawało 96 zagrożeń, a zgłoszeń w statusie „nowe” było 31. Najwięcej zgłoszeń dotyczy kategorii: „przekraczanie dozwolonej prędkości” (2257), „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” (2171), „nieprawidłowe parkowanie” (2125) i „niewłaściwa infrastruktura drogowa” (451). 

Warto podkreślić, że przez to innowacyjne narzędzie każdy obywatel, może mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Następnie Policja te sygnały weryfikuje. Jeśli informacje się potwierdzają, policjanci wprowadzają je wprost na mapę. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdują się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli. Dzięki takiej współpracy z mieszkańcami Pomorza możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. 

Naszą intencją jest jak najszersze rozpropagowanie narzędzia wśród lokalnych społeczności. W ostatnim czasie, Komenda Główna Policji zwróciła się do bp. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski, z prośbą o umożliwienie rozwieszenia plakatów promujących Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w gablotach parafialnych na terenie kraju, a także przekazywania informacji w tym zakresie podczas uroczystości kościelnych, do której ksiądz biskup ustosunkował się pozytywnie. 

UWAGA!
Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Powrót na górę strony