Wiadomości

BEZPIECZEŃSTWO, AGRESJA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ NIELETNICH TO TEMATY ROZMÓW Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻ

W bieżącym miesiącu policjanci z Czerska w ramach realizowanych czynności związanych z profilaktyką społeczną prowadzą spotkania w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Czersk. Rozmawiają oni z uczniami o bezpieczeństwie uczniów i odpowiedzialności nieletnich oraz omawiają zagadnienia dotyczące agresji i przemocy w szkołach.

W bieżącym miesiącu policjanci z Czerska w ramach realizowanych czynności związanych z profilaktyką społeczną prowadzą spotkania w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Czersk. Rozmawiają oni z uczniami o bezpieczeństwie uczniów i odpowiedzialności nieletnich oraz omawiają zagadnienia dotyczące agresji i przemocy w szkołach.

Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność nieletnich, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym to tematy poruszane podczas spotkań przez policjantów z czerskiego komisariatu  w szkołach na terenie gminy Czersk. Głównym celem pogadanek z najmłodszymi jest poszerzenie ich wiedzy w zakresie postrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych. Prowadzone prelekcje dotyczą nie tylko problemów bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ale także zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne w szkole, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu.

Uczniowie otrzymują także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, przemocy domowej oraz o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Tym ostatnim zagrożeniom poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci i nie tylko. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami.

Na koniec spotkań w związku z prowadzoną akcją przez chojnickich policjantów „Odblask to nie obciach” uczniowie zostali uświadomieni o zagrożeniach w ruchu drogowym, w tym o zasadach poruszania się po drodze zarówno pieszo jak i na rowerze oraz zostali zachęceni do stosowania elementów odblaskowych. Policjant uzmysłowia najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, że odblaskowy akcent na odzieży nie oznacza tandety, powodów do żartów, wyśmiewania, a wiąże się z odpowiedzialną postawą dotyczącą własnego zdrowia, a nawet życia.

Zgodnie z przekazywaną ideą tej akcji, policjant odwołując się do przepisów ruchu drogowego, starał się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących tego, jak pieszy ma zapewnić sobie bezpieczeństwo, gdy porusza się po drodze po zmierzchu bądź zmroku, zarówno poza, jak i w terenie zabudowanym. 
Policjanci podczas prelekcji, aby wpłynąć na wyobraźnię młodych ludzi, udostępniają słuchaczom tzw. „Magiczną Tubę”. Jest to rodzaj kalejdoskopu, który pokazuje jak ważny jest ten mały, na pozór nic nie znaczący element ubioru oraz odległość z jakiej kierowca widzi pieszego używającego prawidłowo odblask i prawie niewidocznego pieszego ubranego w ciemne kolory. „Magiczna tuba” wywołała wiele emocji wśród dzieci i młodzieży. Sprawdzały one czy policjant nie próbuje ich oszukać co do ilości ludzików widocznych w tubie.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki podczas spotkań przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

 

 

Powrót na górę strony