POLICJANCI SPOTYKAJĄ SIĘ Z DZIEĆMI W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „ KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃS
Policjanci z Chojnic i Czerska w ramach prowadzonych w całej Polsce działań profilaktycznych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”, spotkali się już z blisko 400 uczniami szkół podstawowych w powiecie chojnickim. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w drodze do i ze szkoły, w domu, w Internecie oraz podczas zabaw na podwórku.
Policjanci z Chojnic i Czerska w ramach prowadzonych w całej Polsce działań profilaktycznych pn. „Kręcimnie bezpieczeństwo”, spotkali się już z blisko 400 uczniami szkół podstawowych w powiecie chojnickim. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w drodze do i ze szkoły, w domu, w Internecie oraz podczas zabaw na podwórku.
W ramach prowadzonej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną będą do końca września aktywnie prowadzili spotkania profilaktyczne w szkołach podstawowych.
Funkcjonariusze podczas spotkań będą rozmawiać z najmłodszymi uczniami powiatu chojnickiego na temat podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze; zarówno pieszo jak i rowerem, podczas zabaw na podwórku oraz przebywania w domu, podczas korzystania z Internetu, a także podczas dłuższych przerw w nauce szkolnej i wakacji letnich.
W ciągu ostatnich kilkunastu dni policjanci z Chojnic i Czerska spotkali się z blisko 400 uczniami z najmłodszych klas szkół podstawowych z Chojnic, Charzyków, Czerska, Rytla i Łęga. Funkcjonariusze w ciekawy i przystępny sposób omówili zasady bezpiecznego zachowania na drodze, bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole, w domu czy też na podwórku. Pouczali najmłodszych, że aby być bezpiecznym w cyberprzestrzeni, najlepiej kierować się zasadą – nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie monitora komputera bądź komórki. Najmłodsi użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, jak łatwo można stać się ofiarą przestępstwa w sieci. Podczas spotkań policjanci przestrzegali również przed zagrożeniami jakie mogą i jakie niosą ze sobą rozmowy z nieznanymi osobami. Mali słuchacze dowiedzieli się również, jakie są numery alarmowe i jak dzwonić, gdy potrzebna jest pomoc policjantów, strażaków albo pogotowia.
Policjanci podkreślali także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Tłumaczyli, że kiedy piesi są widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, stają się bardziej bezpieczni. Uświadamiali to, wykorzystując podczas prelekcji „Magiczną tubę” w której można zobaczyć jak pieszy czy rowerzysta nieoświetlony jest widoczny na drodze przez kierującego samochodem kiedy zapada zmrok.
Dzieci chętnie słuchały rad i brały śmiało udział w rozmowie i wykazały się duża wiedza z zakresu ruchu drogowego jak i bezpiecznych zachowań. Po tym spotkaniu na pewno żaden uczeń nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.