O czym warto pamiętać jeżdżąc na rolkach, deskorolkach oraz hulajnodze?
Podczas wiosennej słonecznej pogody wielu z nas korzysta z aktywności ruchowej i rozpoczęło już sezon jeżdżąc na rolkach, wrotkach, hulajnogach, rowerze. Niestety wszyscy wymienieni wyżej użytkownicy dróg to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i jak nazwa wskazuje są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. W związku z rosnąca z roku na rok liczbą aktywnych miłośników korzystających z tego rodzaju sprzętów rekreacyjnych policjanci jeszcze bardziej będą zwracali na nich uwagę prowadząc różnego rodzaju działania podnoszące ich bezpieczeństwo. Kolejna taka akcja zostanie przeprowadzona już jutro.
Jutro na terenie województwa pomorskiego zostaną przeprowadzone kolejne działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący pojazdem silnikowym – rowerzysta.
Podczas pięknej słonecznej pogody nasze pociechy, a my wraz z nimi częściej pojawiamy się na placach zabaw, ścieżkach rowerowych jeżdżąc na: rowerze, rolkach, wrotkach, deskorolkach bądź hulajnogach. Jazda na tych urządzeniach to ogromna przyjemność, ale tylko wówczas, gdy robimy to z rozwagą i w granicach rozsądku. Apelujemy do jeżdżących o bezpieczne zachowanie, stosowanie zasady ograniczonego zaufania oraz kulturę jazdy, które na pewno pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że rolki, wrotki, deskorolki i hulajnogi są to urządzenia nie uregulowane w kodeksie drogowym. Dlatego osoby poruszające się na tych urządzeniach powinny stosować się do przepisów o ruchu pieszych.
Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Po poboczu lub jezdni pieszy musi iść lewą stroną drogi. Jeśli jest ich grupa - jeden za drugim. Tylko na drodze o małym ruchu i w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie. Natomiast korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
Tam gdzie jest chodnik, na rolkach i hulajnodze trzeba poruszać się po chodniku. Po jezdni można jechać dopiero wtedy, gdy na drodze nie ma ani chodnika, ani pobocza, a i to pod warunkiem ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Podobnie jest w przypadku ścieżki rowerowej lub pasa dla rowerów - można korzystać, gdy nie ma chodnika lub pobocza, ale trzeba ustępować rowerzystom.
Apelujemy do rodziców i opiekunów o zwrócenie szczególnej uwagi na swoje pociechy. Pamiętajmy o tym, aby nie lekceważyć niebezpieczeństwa i wyposażać najmłodszych w ochraniacze na łokcie i kolana, a przede wszystkim w kask ochronny.