Wiadomości

Telefony komórkowe mogą stać się przyczyną wielu tragedii na drodze

Data publikacji 17.09.2019

Policjanci ruchu drogowego na terenie województwa pomorskiego prowadzili działania „TELEFONY”. W ich trakcie sprawdzali, czy kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów i nie korzystają z telefonów podczas jazdy autem. Na terenie powiatu chojnickiego skontrolowano kilkadziesiąt pojazdów. W trakcie działań policjanci "łapali’’ kierujących, którzy korzystali podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

 
 
Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Niestosowanie się do tego przepisu zagrożone jest karą grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Bez wątpienia ta kwota wystarczy na zakup dobrego zestawu głośnomówiącego, dzięki któremu będziemy mogli podróżować w sposób bezpieczny, nie narażając innych na utratę zdrowia, a nawet życia. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to nie tylko wybieranie rozmów, czy pisanie SMS-ów. Zdarza się, że kierowcy podczas jazdy wyszukują i odtwarzają nagrania wideo lub sprawdzają, czy w danej chwili nie przyszła nowa wiadomość. Takie sytuacje stwarzają duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bo kierowca zajęty swoją „komórką” ma rozproszoną uwagę i dużo trudniej jest mu np. zmieniać biegi i skupić się na drodze.
 
Wczoraj na drogach naszego regionu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili kolejne działania pn. „TELEFONY”. Podczas jednego dnia prowadzonej akcji skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów, ujawnili wiele przypadków korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
 
Policjanci podczas takich właśnie działań promują akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Patrz i słuchaj”, podczas której wyjaśniają, zarówno kierującym, jak i pieszym, że postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
  • Kontrola drogowa
Powrót na górę strony