Wiadomości

CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ - SPOTKANIE POLICJANTA Z MŁODZIEŻĄ

Data publikacji 15.11.2019

Cyberprzemoc, odpowiedzialność karna i mowa hejtu to tematy wczorajszego (14.11) spotkania uczniów Zespołu Szkół w Chojnicach z policjantem zajmującym się profilaktyką społeczną oraz Ireneuszem Ruszczykiem, dyrektorem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach

W trakcie wczorajszej prelekcji przedstawiciele policji i urzędu wielokrotnie podkreślali, że cyberprzestępczość to nie tylko najbardziej popularne oszustwa za pomocą portali aukcyjnych. Zakres tego rodzaju przestępczości jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi włamania na konta bankowe, profile społecznościowe, kradzieże baz danych lub tożsamości i przesyłanie szkodliwego oprogramowania. Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzane danych, ale przede wszystkim operacje finansowe, wymiana informacji z kontrahentami, te natomiast stanowią „łakomy kąsek” dla cyberprzestępców. Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien poznać zasady bezpieczeństwa w sieci.

W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Dyrektor Zarządzania Kryzysowego podkreślał, że pośpiech i nieprzemyślane korzystanie z sieci, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo stania się ofiarą cyberprzestępcy. 

Podczas spotkania aspekty prawne dotyczące stosowania cyberprzemocy omówił asp.sztab. Dariusz Piekarski z Wydziału Prewencji KPP w Chojnicach. Przedstawił najczęściej popełniane przez nieletnich przestępstwa z tej kategorii oraz ich konsekwencje prawne.

Na zakończenie policjant rozmawiał z młodymi ludźmi o niebezpieczeństwie, jakie może nieść ze sobą cyberprzemoc. Uświadamiał, że wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu jest jedną z form przemocy. Podkreślał także, że robienie komuś zdjęć, filmów bez jego zgody, a następnie publikowanie ich w Internecie, może być bezprawne. Zdjęcia, które obrażają, ośmieszają, a nawet poniżają są jedną z form przemocy, która może mieć poważne konsekwencje, nawet prowadzić do samobójstwa.

 

  • CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ - SPOTKANIE POLICJANTA Z MŁODZIEŻĄ
Powrót na górę strony