Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre…Policja apeluje do użytkowników jednośladów o ostrożność i przestrzeganie przepisów !!!
Wiosenna aura zachęca do przejażdżek rowerowych. W związku z tym policjanci apelują do rowerzystów o rozsądną i ostrożną jazdę oraz przypominają jak zadbać o swój jednoślad. Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Rowerzyści poruszający się ulicami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mają w związku z tym uprawnienia, ale i obowiązki. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Niestety wciąż najczęstszą przyczyną zdarzeń spowodowanych przez samych rowerzystów jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu czy też nieprawidłowe skręcanie i zawracanie.
Rozpoczęcie sezonu wiosennego oznacza zwiększoną liczbę rowerzystów na drogach. Niestety, wiąże się to również z zagrożeniem wzrostu przypadków kradzieży jednośladów czy nieprzyjemnych zdarzeń drogowych. Aby wycieczki rowerowe kojarzyły się tylko z miłymi chwilami należy pamiętać o podstawowych zasadach wyposażenia roweru i poruszania się nim. Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie jednośladu, aby zmniejszyć ryzyko jego utraty.
Podstawowe wyposażenie roweru:
- Każdy rower musi posiadać:
- Co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
- Co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe
- Co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
- Co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,
Mimo, że nie jesteśmy zobowiązani przepisami do używania kasków ochronnych, to policjanci zachęcają do ich używania. Podczas upadku uchronią nas przed uszkodzeniem głowy
Policja apeluje również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku.
W miarę możliwości kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelki. Rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach.
Poruszanie się rowerem po mieście:
Niestety, nie wszyscy rowerzyści znają bądź przestrzegają przepisy drogowe dotyczące poruszania się rowerem. Zdecydowana większość jeździ jednośladami po chodnikach miejskich oraz przez przejścia dla pieszych, co przeszkadza i znacznie utrudnia ruch osobom pieszym.
Policjanci przypominają:
Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.
Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:
- Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”
- Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
W myśl przepisów Prawo o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić jego po przejściu dla pieszych. Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych.
Najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez innych kierujących, w których poszkodowany jest rowerzysta:
- nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu,
- nieprawidłowe wyprzedzanie,
- niedostosowanie prędkości,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerów.
Niebezpieczne zachowania rowerzystów:
- jazda wzdłuż („przejeżdżanie”) po przejściach dla pieszych,
- jazda niewłaściwą częścią drogi,
- nie sygnalizowanie zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy,
- nagłe zjeżdżanie z drogi dla rowerów lub chodnika na jezdnię,
- rozmowa przez telefon komórkowy,
- brak obowiązkowego wyposażenia roweru, przede wszystkim oświetlenia,
- kierowanie rowerem „po alkoholu”.
Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą:
Jednoślady giną zwykle spod sklepów, z posesji lub nie zamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed jego utratą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie jego element np. koło czy siodełko. Można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie.
Czego nie wolno robić:
- zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego u w miejscach publicznych i na klatkach schodowych;
- trzymać niezabezpieczonych rowerów w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych,
- należy również pamiętać, że nie ma zapięć nie do pokonania jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.