Wiadomości

KOLEJNY RAZ POLICJANCI APELUJĄ- BĄDŹMY CZUJNI I NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ METODĄ „NA POLICJANTA” LUB „WNUCZKA”

Data publikacji 12.10.2020

Policjanci z Chojnic prowadzą akcje profilaktyczne i każdego dnia przypominają o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Jednak pomimo cyklicznych apeli policji w mediach, niestety kolejny senior przekazał oszustom swoje oszczędności. Pamiętajmy, policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów! Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za policjanta czy wnuczka z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem przekazania pieniędzy lub wpłaty na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.

 

Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową stratą. W ostatnich kilka dniach w naszym powiecie kilku mieszkańców otrzymało telefony od osób, które podawały się za funkcjonariuszy ABW. Byli to jednak oszuści, którzy poinformowali rozmówców o tym, że ktoś ma zamiar okraść ich konta bankowe, a ponadto wypytywali w trakcie rozmów, czy pokrzywdzeni mają jakieś pieniądze w gotówce w domu albo na koncie w banku. Jedna z tych osób, mieszkanka powiatu chojnickiego pomimo wielu akcji informacycjnych prowadzonych przez policjantów, niestety dała się oszukać tym przestępcom. 80-latka straciłka kikadziesiąt tysięcy złotych. Kobieta uwierzyła dzwoniącemu mężczyźnie, że jej pieniądze w banku są zagrożone i przelała gotówkę na wskazane przez oszustów konto. Pamiętajmy, że policjanci tak nie robią, nie dzwonią przez telefon i nie wypytują o nasz majątek. Policja nie informuje nikogo o swoich działaniach. Jeżeli otrzymałeś taki telefon bądź o bardzo podobnej treści, to rozłącz się i zadzwoń na numer alarmowy 112.

 

Pamiętajmy, że wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad:

Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie

  • Przez telefon nie widzisz kto jest po drugiej stronie słuchawki, więc tym bardziej nie podawaj żadnych informacji, ani nie przekazuj pieniędzy. Zawsze upewnij się
  • Pamiętamy, że Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelew, nie wypytują o posiadany majątek, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś miejscu.
  • Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których piszemy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym swoich bliskich oraz policjantów dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
  • Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.
  • Pamiętajmy że policjanci czy inni funkcjonariusze nie dzwonią do mieszkańców aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej, nie informują o swoich działaniach.
  • Pamiętajmy o naszych rodzicach i dziadkach. Informujmy ich o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając różne opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.
Powrót na górę strony