Zasady panujące w strefie żółtej- Policjanci przypominają
Nowe rozporządzenie przewiduje, że w strefach żółtych został nałożony obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz w przestrzeni publicznej, natomiast zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa będzie obowiązywało nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.
W przypadku obowiązku zasłaniania ust i nosa obostrzenia się w pozostałych miejscach nie zmienią się. Używanie masek nadal obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Przypominamy też, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Pamiętajmy, że w przypadku ujawnianych wykroczeń należy liczyć się z zdecydowaną represją wobec sprawców.
Obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się w przypadku:
1)pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa wpkt2, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie;
2)dziecka do ukończenia 5. roku życia;
3)osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu:
a)całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
b)trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;