Wiadomości

Jak bezpiecznie kupować i sprzedawać w sieci w dobie pandemii

Data publikacji 24.11.2020

Uważajmy na internetowych oszustów, którzy są cały czas aktywni i poszukują kolejnych ofiar. Przestępcy na wiele różnych sposobów wyłudzają nasze pieniądze. W internecie zdarzają się również nieuczciwi sprzedawcy, którzy po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt nagle znikają i nie wywiązując się z umowy sprzedaży. Bądźmy czujni, bo oszuści ciągle modyfikują swoje metody i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wzbogacić się naszym kosztem.

 

Epidemia koronawirusa całkowicie przeorganizowała codzienne nawyki wielu z nas, a sklepy i instytucje przeniosły swoją działalność do internetu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów w sieci. Możliwości wirtualnego świata są olbrzymie. Z jednej strony ułatwiają nam życie codzienne pozwalając załatwić niektóre sprawy urzędowe, czy zrobić opłaty lub zakupy. Z drugiej zaś strony wymuszają na nas zachowanie szczególnej czujności i ostrożności podczas wykonywania wirtualnych czynności w sieci. 

Pamiętajmy, że oszuści nie śpią i wykorzystują obecną sytuację. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i możemy stracić nasze oszczędności lub zapłacić za towar w nieistniejącym sklepie. Bądźmy ostrożni i nie otwierajmy załączników lub linków od nieznanych nam nadawców. Za ich pośrednictwem oszuści mogą przejąć kontrolę nad naszym komputerem lub telefonem. Zawsze dokładnie sprawdzajmy, czy sklep w którym zamierzamy zrobić zakupy istnieje. Można to zrobić za pośrednictwem wyszukiwarki na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, na której możemy zweryfikować dane firmy lub wyszukać przedsiębiorcę. Legalna firma internetowa działająca w Polsce powinna posiadać na swojej stronie dane kontaktowe, które pozwolą na jej sprawdzenie w CEIDG.

Apelujemy również o rozwagę przy podawaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny. Oszustwo „na BLIK-a” to nowa metoda działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze. Przestępcy, pokonując zabezpieczenia internetowe, uzyskują dostęp do naszych aplikacji i podszywają się za znajomą lub znajomego. Pod pretekstem potrzeby zrealizowania pilnego przelewu zwracają się z prośbą o wygenerowanie i przekazanie kodu BLIK celem realizacji płatności. Każdą taką prośbę od razu zweryfikujmy nawiązując telefoniczny lub osobisty kontakt ze znajomym, który prosi nas o udzielenie pomocy w takiej formie.

Dbajmy również o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł dostępowych do kont bankowych, skrzynek mailowych oraz portali społecznościowych. Logując się na stronę banku zawsze własnoręcznie wpisujmy cały adres internetowy banku. Nie szukajmy go w wyszukiwarce, ponieważ w ten sposób oszuści mogą nam podsunąć fałszywą witrynę łudząco podobną do strony naszego banku. Gdy będziemy próbowali zalogować się do naszego banku za pośrednictwem specjalnie przygotowanej przez oszustów strony, przestępcy mogą przejąć nasze dane, które posłużą im do przejęcia naszego konta i wypłatę środków.

W ostatnim czasie na terenie powiatu doszło do kolejnych zmodyfikowanych oszustw internetowych. Przestępcy kontaktują się z osobami, które wystawiają na portalach aukcyjnych towar do sprzedaży pod pretekstem chęci dokonania zakupu. Oszust udostępnia link oferującemu towar, który ma umożliwić sprzedającemu umieszczenie paczki w paczkomacie. Po otworzeniu tego linku przez oferujacego towar i udostępnieniu przez niego danych dotyczących numeru konta i karty bankomatowej następuje kradzież pieniędzy z konta osoby, która oferowała towar na portalu internetowym.

Aby nie paść ofiarą oszusta powinniśmy zawsze zachować szczególną ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania, a nasz komputer czy telefon powinien posiadać aktualne oprogramowanie oraz zainstalowany program antywirusowy. 

 

Powrót na górę strony