Straciła pieniądze podczas transakcji kryptowalutami - policjanci apelują o ostrożność podczas takich inwestycji
O tym, jak bardzo nieprzewidywalny i niebezpieczny jest rynek kryptowalut, przekonała się mieszkanka powiatu chojnickiego. Kobieta, chcąc szybko zarobić poprzez obrót wirtualnymi pieniędzmi, uwierzyła w informację zamieszczoną na jednym z portali w internecie, oraz oszustowi, z którym rozmawiała przez telefon i straciła ponad sto tysięcy złotych. Policjanci wyjaśniają sprawę i apelują o ostrożność, podając szereg informacji dotyczących kryptoinwestycji.
Do Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że w wyniku oszustwa internetowego straciła ponad 100 tysięcy złotych. Doszło do tego podczas transakcji związanej z obrotem wirtualnymi pieniędzmi – kryptowalutą.
Jak ustalili policjanci, kobieta poprzez link do strony internetowej zalogowała się na niej, gdzie wykonywała polecenia zarówno wskazane na tej stronie, jak i przez telefon. W trakcie tego procederu pokrzywdzona
poproszona została o zainstalowanie programów na komputerze dzięki, którym miała uczyć się inwestować w kryptowaluty.
W rzeczywistości te oprogramowania umożliwiają oszustom dostęp do naszego komputera i możliwość jego przejęcia. Po zainstalowaniu najczęściej jesteśmy proszeni, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni jesteśmy o zainstalowanie powyższego oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów SMS przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.
Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryptowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Osoby wielokrotnie przekazują oszustom skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych.
- Oszuści, aby uwiarygodnić swoją działalność, proponują nam dostęp do „konta handlowego”, gdzie możemy obserwować swoje pozorne „zyski”. W przypadku mieszkanki naszego powiatu oszust przesłał jej także licencję maklera giełd finansowych, a nawet rozmawiał z pracownikiem banku, nakłaniając zarówno pokrzywdzoną, jak i przedstawiciela placówki bankowej, aby odblokować konto kobiety, by ten mógł rzekomo przelać środki pieniężne na jej konto.
Przypadek mieszkanki powiatu chojnickiego to nie jedyne tego typu zdarzenie w naszym województwie w tym roku. Dlatego ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych.
Jeśli telefonicznie skontaktuje się z Tobą ktoś, kto
- chce szybko uzyskać Twoje dane
- oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
- chce zainstalować na Twoim komputerze program do zdalnego sterowania
- zastanów się przez chwilę!
Skontaktuj się w tej sprawie z kimś bliskim, znajomym, zachowaj ostrożność i nie daj się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom Policję.