Wakacyjne porady
WAKACYJNE PORADY DLA STARSZYCH I MŁODSZYCH
Chyba nie ma osoby, która z niecierpliwością nie czekałaby na lato. Dzieci po dziesięciu miesiącach nauki wyjeżdżają na kolonie i obozy, dorośli korzystają z urlopów.
Dla policjantów okres wakacji letnich to czas wzmożonej pracy. Więcej patroli policyjnych w miejscowościach turystycznych i na trasach dojazdowych, wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci, spotkania z organizatorami i uczestnikami letniego wypoczynku, kontrole miejsc sprzedaży alkoholu – to tylko niektóre przedsięwzięcia podejmowane w celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i spokoju. Policja przypomina jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Warto więc poświęcić chwilkę na przeczytanie porad, których stosowanie pomoże uchronić się przed zagrożeniami.
Na drodze
- Kierowca ma być trzeźwy i wypoczęty. Obowiązkowo musi zapinać pasy bezpieczeństwa i pilnować, aby stosowali je także wszyscy jego pasażerowie. Dzieci należy przewozić w fotelikach ochronnych lub innych przystosowanych do tego urządzeniach.
- Rodzice, których dzieci wyjeżdżają na kolonie lub wakacyjne wycieczki, mogą poprosić Policję o kontrolę autokaru. Funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowcy, dokumenty pojazdu i jego stan techniczny.
- Rodzice powinni wymagać od organizatora, by firma przewozowa zabezpieczyła na wyjazd dwóch kierowców, a pojazd tuż przed podróżą przeszedł dodatkowe badania techniczne.
- Rowerzyści mają obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy takiej drogi nie ma, kierowca jednośladu powinien w pierwszej kolejności korzystać z pobocza, a dopiero w ostateczności możliwa jest jazda prawą stroną jezdni. Z chodnika można skorzystać wyjątkowo – gdy dozwolona prędkość pojazdów na jezdni przekracza 50km/h, a chodnik ma przynajmniej 2 metry szerokości.
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Nad wodą
- Jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
- Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu. Ta sama zasada obowiązuje podczas wyprawy łodzią, kajakiem, pontonem.
- Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.
- Dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Jeżeli są pod Twoją opieką, nie spuszczaj ich z oczu ani na chwilkę. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może się skończyć utonięciem.
- Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Podczas korzystania ze sprzętu pływającego zakładaj kamizelki ratunkowe.
W lesie
-
Nie rozpalaj ogniska
-
Nie zostawiaj śmieci i butelek
-
Nie hałasuj
-
Nie niszcz przyrody
-
Stosuj się do regulaminów Parków Krajobrazowych, Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody
Na podwórku
-
Informuj rodziców gdzie jesteś i z kim
-
Baw się w miejscach bezpiecznych – z dala od jezdni, torów kolejowych czy placów budowy
-
Nie ufaj obcym – nie odchodź z nimi, nie wsiadaj do samochodu, nie przyjmuj słodyczy ani napojów
-
Bądź ostrożny w kontakcie z psami
-
Nie baw się zapałkami ani urządzeniami elektrycznymi
-
Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj osobom obcym
-
Gdyby coś złego spotkało Ciebie albo kolegów zawsze powiedz o tym rodzicom, a jeśli nie ma ich w pobliżu zawiadom osobę dorosłą
Podczas prac polowych
- Uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych.
- Jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii.
- Nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.
Chroń swoje mienie
- Podczas podróży, na dworcu, w pociągu czy autobusie nigdy nie zostawiaj swojego bagażu bez nadzoru.
- Odkrycie włamania to prawdziwy szok. To oznacza nie tylko straty materialne, ale i zniszczone poczucie bezpieczeństwa. Dlatego przed wyjazdem zabezpiecz swoje mieszkanie, dom, budynki gospodarcze i poproś zaufaną osobę o nadzór nad Twoim dobytkiem.
- Wakacje to czas żniw dla złodziei. Nie noś przy sobie dużych kwot pieniędzy, nie pozostawiaj cennych rzeczy bez nadzoru na plaży, w lokalu, na dyskotece. Zachowaj czujność w zatłoczonych miejscach, aby nie dać szansy kieszonkowcom.
- Sprzedawco – nie zostawiaj kasy i towarów w sklepie bez opieki, obserwuj zachowanie klientów, nie dawaj im do przymiarki lub oglądania kilku rzeczy naraz.
- W okresie wakacji częściej dochodzi do kradzieży złomu i paliwa. Chroń swoje mienie, nie daj się okraść.
Dziecko na kolonii, obozie, biwaku
- Sprawdzaj kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie uprawnienia, przygotowanie i doświadczenie zawodowe.
- Przestrzegaj dziecko przed kontaktami z nieznajomymi, przyjmowaniem od nich poczęstunków i oddalaniem się od reszty grupy bez wiedzy opiekuna.
- Uświadamiaj dziecku, jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą narkotyki, papierosy i alkohol.
Ważne telefony
- 112 - telefon alarmowy służb ratowniczych
- 997 - telefon alarmowy Policji
- 998 - telefon alarmowy Straży Pożarnej
- 999 - telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
- 601 100 100 - telefon alarmowy WOPR
Chojniccy policjanci życzą szczęśliwych i bezpiecznych wakacji